Ząbki: Dwa Wielkie Koncerty Papieskie w Ząbkach

Dzień 25 kwietnia (piątek) był w naszym mieście pod absolutnym władaniem Jana Pawła II. Mieszkańcy mogli uczestniczyć w dwóch wydarzeniach...

Dzień 25 kwietnia (piątek) był w naszym mieście pod absolutnym władaniem Jana Pawła II. Mieszkańcy mogli uczestniczyć w dwóch wydarzeniach poświęconych pamięci polskiego Papieża. Pierwsze z nich odbyło się o godzinie 19.00 w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Ząbkach, na które zaprosili starosta wołomiński – Piotr Uściński, burmistrz Ząbek Robert Perkowski i proboszcz parafii ks. Andrzej Kopczyński sprawując nad nim honorowy patronat. Było to wzruszające oratorium Józefa Haydna zatytułowane „SIEDEM OSTATNICH SŁÓW ZBAWICIELA NA KRZYŻU” w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego.

Jak głosi tradycja, dzieło to powstało na specjalne zamówienie Biskupa Kadyksu i
po raz pierwszy zastało wykonane w 1787 r. roku w kościele Santa Queve. Podczas wielkopiątkowego nabożeństwa , w świątyni spowitej kirem ksiądz Biskup wypowiadał jedno z siedmiu ostatnich słów Zbawiciela umierającego na krzyżu, następnie wygłaszał krótką homilię , po czym następowała zbiorowa modlitwa duchownego i wiernych. W tym czasie rozbrzmiewała muzyka sprzyjająca filozoficznej refleksji nad słowami Ewangelii. Ostateczne opracowanie i ukończenie tego dzieła zabrało genialnemu kompozytorowi ponad dwadzieścia lat. Orkiestrą dyrygował wspaniały polski dyrygent Pan Stanisław Winiarczyk który przez ponad 10 lat wzbogacał swój warsztat w Akademii Mozartowskiej w Austrii powołanej przez Sandora Vegha uważanego za  największego odtwórcę dzieł Haydna, Mozarta i Schuberta. Haydn był austriackim kompozytorem okresu klasycyzmu. Najstarszym z tzw. trzech klasyków wiedeńskich, obok Mozarta i Beethovena. W latach 2005 – 2014 Warszawska Orkiestra Symfoniczna SONATA im. Bogumiła Łepeckiego zrealizowała 52 koncerty oratoryjne w hołdzie Janowi Pawłowi II w każdą rocznice śmierci Ojca Świętego.
Koncerty były realizowane z władzami województw, miast i powiatów samorządu Rzeczpospolitej Polskiej. Ząbkowska publiczność wysłuchała tego pięknego oratorium w wielkim skupieniu i z ogromną powagą. Oklaskom nie było końca.
Drugie wydarzenie przeszło wszelkie oczekiwania. Patio Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II zamieniło się w ogromną scenę koncertową. Już od godziny 20.00 rozbrzmiewały archiwalne nagrania z pielgrzymek Papieża do Polski, płonące świece w oknach, przepiękna dekoracja i portret wielkiego Polaka na telebimie już na wstępie tworzyły niesamowite wrażenie. O godzinie 20.40 reżyser przedstawienia aktor i reżyser Marek Wysocki wraz z młodzieżą gimnazjalną zabrał publiczność w niezwykłą podróż po ścieżkach życia Jana Pawła II. Ten multimedialny spektakl przyciągnął tłumy, a na scenie rozśpiewana i roztańczona młodzież składała hołd wielkiemu Polakowi przypominając m.in. ukochane przez Jana Pawła II pieśni: „Kremówki”, „Abba Ojcze”, „Wadowice”. Pomiędzy pierwszą a drugą częścią widowiska wystąpili także artyści scen polskich: Magdalena Tunkiewicz – sopran i Wojciech Bardowski – baryton. Niesamowicie zabrzmiała piosenka „Kiedyś” z musicalu „Dzwonnik z Notre Dame”, którą pod koniec spektaklu brawurowo wykonała Magdalena Tunkiewicz w towarzystwie górali na tle płonących pochodni. W przedstawienie zaangażowali się organizacyjnie pedagodzy, dyrekcja szkoły i rodzice przygotowując na koniec poczęstunek dla wszystkich przybyłych gości. W finale tego niezapomnianego widowiska, którym była „Barka” ulubiona pieśń Papieża, młodzież zaprosiła na scenę twórców wydarzenia: choreografa – Roberta Jakubowskiego, Annę Kozioł – opiekuna artystycznego oraz twórcę scenariusza i reżysera koncertu Marka Wysockiego. Dyrektor Gimnazjum Karol Małolepszy podkreślił szczególne znaczenie tego widowiska w przede dniu kanonizacji i wyraził zadowolenie, że odbyło się ono właśnie na terenie szkoły noszącej imię wielkiego Polaka. Na zakończenie wzruszony burmistrz Robert Perkowski podziękował młodzieży i wraz z Zastępcą Arturem Murawskim wręczyli artystom kwiaty i pamiątkowe płyty o Ojcu Świętym wydane przez Urząd Miasta Ząbki.
Obydwa koncerty pozostaną na długo w pamięci wszystkich mieszkańców naszego miasta.

Joanna Wysocka
foto Bogdan Śladowski
Fotorelacja z koncertu papieskiego w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego
Fotorelacja z koncertu papieskiego w GP 1 

Tags: