Wołomin: Wołomin zyska nowe centrum. Na terenie po Globi powstanie parking

Blaszany płot znajdujący się na terenie po dawnym Globi zniknie wreszcie z centrum Wołomina. W minionym tygodniu gmina podpisała porozumienie...

Blaszany płot znajdujący się na terenie po dawnym Globi zniknie wreszcie z centrum Wołomina. W minionym tygodniu gmina podpisała porozumienie z PSS Społem, w którym spółdzielnia zobowiązała się do usunięcia blaszanego ogrodzenia i uprzątnięcia terenu na własny koszt.

Sprawa sądowa o prawa do terenu od lat toczy się pomiędzy miastem a PSS Społem. W 2008 r., czyli w chwili pożaru marketu przy ul. Wileńskiej, obie strony uznawały swoje prawo do tego terenu. W marcu 2012 r. Sąd Okręgowy przy al. Solidarności w Warszawie wydał decyzję w sprawie działki, przyznając prawo do zarządzania miastu. Z wyrokiem nie zgodziły się władze PSS Społem, które wniosły apelację. Jednak ostatecznie po wielu miesiącach w grudniu 2012 r. sąd uznał, że teren należy do miasta. Ale to nie koniec. Teraz przed Sądem Najwyższym toczy się jeszcze proces kasacyjny wniesiony przez „Społem”.

Władze od dawna starały się, aby blaszany błot, który nie jest najlepszą wizytówką miasta, zniknął z centrum. Po negocjacjach z udziałem prawników porozumienie podpisali 23 kwietnia Prezes Zarządu Wiktoria Wierzba i Burmistrz Ryszard Madziar. Udało się uzyskać doskonałe warunki. Spółdzielnia w maju na własny koszt usunie ogrodzenie i uporządkuje teren. Niewykorzystywany przez ostatnie 6 lat teren zacznie wreszcie służyć mieszkańcom. Nie wiadomo jeszcze, jak w przyszłości zostanie zagospodarowany teren. Zależy to głównie od potrzeb mieszkańców i możliwości finansowych gminy. Znane są natomiast plany na najbliższy czas. – Tuż po uprzątnięciu w pierwszej kolejności chcielibyśmy udostępnić tę lokalizację na parking. Codziennie tysiące mieszkańców Wołomina podróżują do stolicy koleją. Teraz będą mogli zostawić na parkingu tuż przy stacji samochód i przesiąść się do pociągu albo dalej robić zakupy w centrum miasta – mówi burmistrz Wołomina Ryszard Madziar.
Dobrym pomysłem wydaje się stworzenie tu w przyszłości miejsca przyjaznego mieszkańcom, gdzie mogliby się spotykać, odpocząć czy też napić się dobrej kawy w kawiarence. Plac miałby przede wszystkim funkcje usługowo-gastronomiczne i był alternatywą dla placu 3 Maja.
W tej chwili przygotowywany jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący m.in. ten teren.

Tags: